Kenelle Youtube-As-A-Service sopii?

Kenelle palve­lumme Youtube-As-A-Service sopii?

Parhaat tulok­set meidän koke­muk­sen mukaan saadaan seuraa­van­lai­sille yrityk­sille (osa tai kaikki seuraa­vista):

1) Asian­tun­ti­jay­ri­tys. Asian­tun­ti­jay­ri­tyk­sillä on keski­mää­rin arvok­kaat palve­lut johtuen tieto­tai­don myyn­nistä ja siksi usein jo pienillä määrillä uusia laaduk­kaita liidejä tuotanto maksaa itsensä takai­sin. Esimer­kiksi meidän keskim­mäi­nen kuukausi­pal­velu (4 videota) maksaa 3500€/kk ja monilla asian­tun­ti­jay­ri­tyk­sillä jo 1–2 kaup­paa kuussa voi maksaa itsensä takai­sin.

2) Kasvu­ha­lui­nen ja kasvu­ha­kui­nen. Kasvuun pitää uskal­taa inves­toida, enem­män laatua ja määrää mark­ki­noin­tiin tuo enem­män tulok­sia. Onnis­tu­nut sisäl­lön­tuo­tanto vaatii molem­pia.

3) Perus­lii­ke­toi­min­nan tulee olla erin­omaista ja yrityk­sen pitää pyöriä ja kasvaa jo ilman ulkoista mark­ki­noin­ti­kump­pa­nia. Tällöin ulkoi­nen sisäl­lön­tuo­tanto-tuki voi keskit­tyä hyvien asioi­den koros­ta­mi­seen eikä aikaa kulu pika­voit­to­jen tavoit­te­luun. (ne harvoin edes toimii) Tällöin yleensä myös mark­ki­noin­nin arvo ymmär­re­tään ja siihen ln laskettu budjet­tia

4) Henki­löstö on aktii­vista tai halu­kas akti­voi­tu­maan linke­di­nissä. Hyvät sisäl­löt toimi­vat myös yritys­si­vulla, mutta henki­lö­koh­tai­set kana­vat sen tukena levit­tä­vät niitä merkit­tä­västi parem­min ja myös sitout­ta­vat verkos­toa enem­män. Erilai­set brän­di­lä­het­ti­läs­oh­jel­mat tuke­vat tätä.

5) Oma kohde­ryhmä tiede­tään tarkasti ja myyn­ti­pro­sessi on valmis, jotta uudet liidit saadaan klousat­tua tehok­kaasti maaliin. Mielel­lään myös jotain aiem­paa dataa jo mark­ki­noin­nista.

Youtube ja pitkät videot ovat pitkän tähtäi­men työka­luja ja vaati­vat kärsi­väl­li­syyttä, mutta ne raken­ta­vat pitkäi­käi­siä mark­ki­noin­ti­ko­ko­nai­suuk­sia jotka voivat tuoda uusia asiak­kaita vielä vuosien­kin jälkeen.

Siksi hinnat voivat kuulos­taa äkki­sel­tään korkeilta, mutta esimer­kiksi podcast-tuotan­to­kau­den kulun voi hyvin pilk­koa useam­malle vuodelle kun mieti­tään miten pitkäi­käistä sisäl­töä erityi­sesti asian­tun­ti­ja­kon­teks­tissa tehdään. Lisäksi on hyvä muis­taa, että mitään videoita ei kannata tehdä niiden itsensä vuoksi, sillä huvik­seen teke­mi­nen on aina kallista.

Sen sijaan, huolella konsep­toitu podcast voi jo ensim­mäis­ten jakso­jen aikana kerätä merkit­tä­vää huomiota ja oikealla kohde­ryh­mällä jo sadoilla kuun­te­lu­ker­roilla itsensä takai­sin. ☝️

Jos jatkuva youtube-tuotanto tuntuu liian raskaalta aloi­tuk­selta, esimer­kiksi lyhyt­vi­deot on pehmeämpi startti. Niistä saadaan hyötyä jo 4 tai 8 videon kerta­se­tistä ja sitä on helppo jatkaa. 😌

-Teemu