Miten aloittaa sisältömarkkinointi?

Jaossa muutama vinkki sisäl­tö­mark­ki­noin­nin aloit­ta­mi­seksi yrityk­sellä:

1) Jos firmalla ei ole sosi­aa­lista mediaa tai julkaisu on lähes olema­tonta, kuva­pan­kit ja teks­ti­jul­kai­sut ovat kevyin tapa aloit­taa. Laajan kuva­pan­kin saa kuvat­tua päivässä ja mats­kuilla pärjää tarvit­taessa seuraa­van vuoden. Tarvit­taessa kuvia voi ottaa myös itse.

2) Mikäli sosi­aa­li­nen media on lähes olema­ton ja teks­ti­puo­lelle ei löydy sisäistä osaa­mista tai kiin­nos­tusta, käsi­kir­joi­te­tut lyhyt­vi­deot ovat kevyt ja aika­te­ho­kas aika tuot­taa sään­nöl­listä sisäl­töä yrityk­sen käyt­töön. Sään­nöl­li­nen julkai­se­mi­nen raken­taa tunnet­tuutta ja pitää yrityk­sen henki­lös­tön ihmis­ten mielessä. Kevyin versio on tehdä näitä itse jos osaa­mi­nen ja aika riit­tää.

2.1) Mikäli käsi­kir­joi­te­tut lyhyt­vi­deot ovat mielessä, mutta aika tai sisäi­nen osaa­mi­nen ei riitä, kannat­taa videot ulkois­taa video­kump­pa­nille.

3) Jos firman sosi­aa­li­nen media on jo sään­nöl­listä, mutta koos­tuu pääosin kuva/tekstipostauksista, on kaksi vaih­toeh­toa. Ensim­mäi­nen, pitkät videot ovat hieman raskaam­pia tuot­taa, mutta raken­ta­vat pitkä­ai­kaista pree­sen­siä youtu­been ja tarjoa­vat suurem­pia koko­nai­suuk­sia ratkai­suista poten­ti­aa­li­sille asiak­kaille. Näitä voivat olla esimer­kiksi podcast ja asian­tun­ti­ja­vi­deot. Näistä on helppo pilk­koa pienem­piä aihea­lueita postauk­siin ja videoista saadaan myös leikat­tua lyhyt­vi­deo-tease­reita someen kuva­pos­tauk­sen vasta­pai­noksi.

3.1) Jos firman sosi­aa­li­nen media on jo aktii­vi­nen, mutta koost­tuu lähinnä kuva/tekstijulkaisuista, toinen vaih­toehto on käsi­kir­joi­te­tut lyhyt­vi­deot kuva­jul­kai­su­jen tueksi. Katso kohta 1.

4) Webi­naa­rit. Myös näissä laadu­kas video­tuo­tanto erot­tuu eduk­seen ja liven lisäksi myös tallenne voidaan kuvata moni­ka­me­rana ja editoida julkais­ta­vaan muotoon. Meiltä löytyy studio ja tuotanto myös tähän.

5) Jos firmassa on tehty jo lyhyt­vi­deoita ja sosi­aa­li­nen media on muuten­kin sään­nöl­listä ja ammat­ti­maista, kannat­taa sisäl­töjä tukea youtube-kana­van raken­ta­mi­sella pitkien videoi­den muodossa. Tästä saadaan hyvin aiheita myös lyhyt­vi­deoi­hin, blogei­hin ja uutis­kir­jei­siin. Katso kohta 2.1.

6) Maksettu mainonta lyhyt­vi­deoi­den avulla. Suosit­te­len tätä käytet­tä­väksi yhdessä jokai­sen vaih­toeh­don kanssa.🙏

Mikä näistä tilan­teista kuulos­taa eniten tutulta?